Požární signalizace

Elektronická požární signalizace (EPS) slouží k detekci, lokalizaci a signalizaci vznikajícího požáru. Ústředna EPS informuje uživatele o vzniku požáru akustickou a optickou signalizací přímo v objektu nebo pomocí zařízení dálkového přenosu na stanoviště pultu centrální ochrany, který je umístěn u Hasičského záchranného sboru (HZS).

Ústředny EPS

Ústředny realizují v systému elektrické požární signalizace tyto základní funkce:

  • nepřetržité napájení hlásičů požáru a dalších prvků elektrické požární signalizace
  • vyhodnocování signalizace hlásičů
  • ovládání připojených zařízení
  • kontrola provozuschopnosti celého systému elektrické požární signalizace

Ústředna musí zabezpečovat signalizaci obsluze alespoň o svých základních stavech - PROVOZ, PORUCHA, POŽÁR. Dále může ovládat zařízení, která brání šíření požáru, usnadňují, případně přímo provádějí protipožární zásah, jako jsou:

  • zařízení pro odvod kouře a tepla (ZOKT)
  • tabilní hasicí zařízení (SHZ)

Hlásiče požáru

Hlásiče požáru sledují, měří a případně i vyhodnocují fyzikální parametry a jejich změny, které provázejí vznik požáru. Můžeme je dělit podle několika kritérií. První rozdělení je na hlásiče tlačítkové a samočinné.

Tlačítkové hlásiče

Tlačítkové hlásiče nereagují na změnu parametrů provázejících vznik požáru přímo, ale prostřednictvím lidského činitele, který musí tuto změnu vyhodnotit a potom stiskem tlačítkového hlásiče předat údaj o požáru do ústředny elektrické požární signalizace.

Samočinné hlásiče

Samočinné hlásiče reagují na výskyt nebo změnu fyzikálních parametrů požáru bez nutnosti zásahu lidského činitele.

Podle sledovaného parametru lze hlásiče rozdělit na:

  • kouřové hlásiče - vyhodnocují vznik požáru na základě zjišťování přítomnosti požárních aerosolů v ovzduší
  • teplotní hlásiče - vyhodnocují zvyšování teploty v prostoru
  • hlásiče vyzařování plamene - reagují na vyzařování plamene v určité části spektra, nebo
    na určitých vlnových délkách

Další dělení hlásičů je podle:

  • místa, ve kterém hlásiče vyhodnocují parametry požáru
  • fyzikální veličiny, kterou hlásiče sledují a případně vyhodnocují
  • časového zpoždění reakce hlásiče na změnu fyzikálního parametru požáru

Zařízení dálkového přenosu

Důležitým doplňkovým zařízením elektrické požární signalizace je zařízení dálkového přenosu (ZDP). Toto zařízení umožňuje zajištěný přenos alespoň základní signalizace POŽÁR a PORUCHA na požadované místo, nejčastěji ohlašovnu požárů Hasičského záchranného sboru. Přenos je pak zajištěn i při nepřítomnosti nebo selhání obsluhy. Protože použití zařízení dálkového přenosu může nahradit trvalou obsluhu ústředny, je vyžadována trvalá kontrola provozuschopnosti použitých přenosových cest. Jejich případná porucha musí být signalizována minimálně v přijímacím místě, aby mohla být přijata nezbytná náhradní opatření.

Tam kde z hlediska požárního rizika není klasická EPS vyžadována, lze také jako požární signalizaci využít požárních detektorů připojených k elektronickému zabezpečovacímu zařízení (EZS) nebo autonomních hlásičů požárů.

Montáže zabezpečovacích, požárních a kamerových systémů provádíme převážně v Moravskoslezském kraji. Naši zákazníci jsou z měst - OstravaOpava, Nový Jičín, Havířov, Frýdek Místek, Bohumín, Karviná, Český Těšín, Krnov, Bruntál, Orlová, ale také z menších městeček či vesnic. Po dohodě jsme samozřejmě schopni zrealizovat zakázku kdekoli v České republice i mimo ni.

Partneři: Antény a satelity